Protezy zębowe to rodzaj uzupełnień protetycznych, których zadaniem jest rekonstrukcja pierwotnego stanu uzębienia. Dzięki protezom przywracamy naszym pacjentom prawidłowe funkcje żucia, poprawia się ich artykulacja, a jedną z najważniejszych korzyści jest nowy, piękny i naturalnie wyglądający uśmiech.
Spis treści
Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe dzielimy ze względu na ilość uzupełnianych braków zębowych na protezy całkowite i częściowe oraz ze względu na przenoszenie sił protezy na kość na protezy osiadające i nieosiadające.
- Protezy całkowite stosuje się w przypadku całkowitego bezzębia. Należą do grupy protez osiadających. Utrzymują się w jamie ustnej dzięki ślinie trafiającej między protezę a szczękę, na zasadzie adhezji. Zdarzają się sytuacje, gdy tego rodzaju proteza słabo trzyma się w jamie ustnej pacjenta, z uwagi na niewystarczającą ilość śliny lub niewielką powierzchnię przylegania.
- Wraz z wiekiem rozwija się proces zaniku kości, przez co proteza staje się coraz gorzej dopasowana. Uwierająca proteza zębowa potrafi uprzykrzyć życie każdemu jej użytkownikowi. Ratunkiem w takim przypadku jest proteza całkowita zamocowana na implantach. Proteza na implancie pozwala uzyskać stabilność i cechuje ją wysoki komfort użytkowania. Aby ją zamocować, wystarczy kilka implantów, umieszczonych w szczęce i żuchwie. Protezę montuje się za pomocą specjalnych zatrzasków. Proteza na implancie nie uciska dziąseł, nie wymaga kleju oraz zapobiega zanikowi kości.
- Protezy częściowe osiadające stosuje się w przypadku braku kilku zębów w górnym lub dolnym łuku. Mocowane są na pozostałych zębach za pomocą klamer, zamków, zatrzasków lub zawiasów. Opierają się o część podniebienia, a w przypadku dolnego łuku o obszar pod językiem.
- Protezy częściowe nieosiadające to protezy szkieletowe zbudowane z podbudowy metalowej i akrylu, w którym osadzone są brakujące zęby.
Jak wygląda proteza zębowa?
Nowoczesne protezy zębowe wyglądają bardzo estetycznie i w istotny sposób poprawiają wygląd uśmiechu pacjenta oraz jego samopoczucie. Zęby w protezie mają naturalny kształt i kolor. W naszych gabinetach pacjenci mogą zapomnieć, co to uwierająca proteza zębowa!
Ile kosztuje proteza zębowa?
To, ile kosztuje proteza zębowa uzależnione jest od jej rodzaju. Dla pacjentów z ograniczonym budżetem, ale preferujących doskonały stosunek jakości do ceny mamy rozwiązania w postaci różnego rodzaju protez tradycyjnych. Pacjentom, dla których koszt leczenia nie ma aż tak dużego znaczenia, proponujemy protezy stabilizowane na implantach. Zapraszamy na konsultację, na której oszacujemy dla Państwa kosztorys leczenia.
Dla kogo proteza zębowa?
Proteza zębowa przeznaczona jest dla osób, u których założenie koron i mostów nie jest możliwe np. z powodu rozchwiania zębów. Należy pamiętać, że brak uzupełnienia utraconych zębów prowadzi do zaniku kości i cofania się dziąseł. Powoduje to zmianę rysów twarzy, uniemożliwia gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Ma zatem istotny wpływ na kondycję całego organizmu i wpływ na pogorszenie samooceny.
W naszych gabinetach staramy się patrzeć na pacjenta holistycznie i w sposób kompleksowy rozwiązywać jego problemy. Jesteśmy w stanie sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom.