Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk za pomocą aparatów ortodontycznych. Powstanie pierwszego aparatu datuje się na 1723 rok. Pomysł polegał na założeniu na łuk zębowy metalowego paska z wywierconymi otworami wykonanego z metalu szlachetnego. Metoda była mało skuteczna i bolesna, co sprawiło, że nie znalazła zwolenników. Czas pokazał, że warto było poszukiwać lepszych rozwiązań, ponieważ mamy dziś do dyspozycji wiele narzędzi służących do korekty wadliwego zgryzu.

Ortodonta – kiedy się udać?

Leczenie ortodontyczne przeprowadzany głównie w celu zachowania zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych oraz z uwagi na względy estetyczne. Aparaty ortodontyczne okazują się również pomocne w niwelowaniu wad wymowy.
Jeżeli zauważają Państwo u siebie lub swoich bliskich nieprawidłowości zgryzowe i chcą Państwo:

  • Mieć zdrowy, pięknie wyglądający uśmiech, którego konsekwencją będzie poprawa wizerunku i wzrost pewności siebie
  • Poprawić artykulację i funkcje żucia
  • Zadbać o zdrowie zębów i zapobiec ich nadmiernemu ścieraniu, pękaniu i niszczeniu
  • Zapobiec chorobom zębów i przyzębia, które mogą być spowodowane nadmiernym stłoczeniem zębów,

to wizyta u ortodonty będzie idealną odpowiedzią. Podczas konsultacji będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania i wspólnie zaproponować najbardziej optymalny scenariusz leczenia ortodontycznego.

Rodzaje aparatów na zęby

Jeszcze do niedawna aparat ortodontyczny kojarzył się z okropnie wyglądającym splotem drutów i śrubek. Sama myśl o nim powodowała ból zębów. Rozwój technologii pozwolił jednak na znalezienie mniej inwazyjnych, ale za to o wiele bardziej skutecznych rozwiązań.
Aparaty ortodontyczne dzielimy na dwie zasadnicze grupy:

  • Aparaty stałe, które mocowane są na cały czas trwania leczenia. Za ich pomocą leczymy wady zgryzu u młodzieży i osób dorosłych.
  • Aparaty ruchome to rodzaj aparatów, które pacjent samodzielnie zakłada i zdejmuje. Przeznaczone są głównie dla najmłodszych pacjentów do około 12 roku życia. Ich rolą jest zapobieganie wadom zgryzu oraz pobudzanie części kostnych szczęk do wzrostu w pożądanym kierunku.
  • Nakładki Invisalign® to innowacyjna metoda leczenia przy pomocy przezroczystych nakładek pełniących jednocześnie funkcje aparatów stałych i ruchomych.

Przebieg leczenia ortodontycznego

  1. Konsultacja ortodontyczna, podczas której przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem, poznajemy jego oczekiwania, przeprowadzamy diagnostykę (zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne) oraz pobieramy wyciski niezbędne do przygotowania modeli.
  2. Przygotowanie jamy ustnej do rozpoczęcia leczenia – przeprowadzenie leczenia zachowawczego, jeżeli zachodzi taka konieczność oraz zabiegów higienizacyjnych.
  3. Przygotowanie aparatu
  4. Założenie aparatu stałego lub ruchomego z przekazaniem instrukcji użytkowania i zaleceń dotyczących higieny
  5. Wizyty kontrolne
  6. Zdjęcie aparatu
  7. Faza retencji

Kiedy aparat retencyjny?

Faza retencji jest niezwykle istotna dla powodzenia całego leczenia ortodontycznego. Po zdjęciu aparatu zęby będą w naturalny sposób dążyły do powrotu na swoje pierwotne pozycje. Aparat retencyjny ma za zadanie powstrzymywać ten proces. Stosuje się go w sytuacji, gdy korygowana wada była duża.

Opinie o Remedium