Most protetyczny

Most protetyczny to rozwiązanie pozwalające na odbudowę brakujących zębów wykorzystujące pozostałe zęby pacjenta lub implanty. Zaliczamy go do uzupełnień stałych, czyli takich, które są trwale zamocowane w jamie ustnej pacjenta, który nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia. Zadanie mostu polega na odtworzeniu czynności i kształtu utraconych zębów.

Jak wygląda most protetyczny?

Most protetyczny swoim wyglądem przypomina tradycyjny most. Składa się z filarów, którymi mogą być zęby stałe pacjenta, wymagające odpowiedniego przygotowania, na których osadza się korony lub koron zamocowanych na implantach. To drugie rozwiązanie nie wymaga konieczności szlifowania naturalnych zębów pacjenta. Dzięki mostowi protetycznemu opartemu na implantach możemy uzupełnić braki kilku zębów obok siebie. Nie ma wówczas konieczności wprowadzania tylu implantów, ile występuje ubytków, a wystarczą jedynie dwa, będące filarami.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne dzielimy w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane korony na:

  • Mosty porcelanowe, które są wykonane z porcelany na podbudowie metalowej (stal lub złoto)
  • Mosty pełnoceramiczne, które są wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Mosty porcelanowe należą do bardzo popularnych rozwiązań protetycznych. Trwałość takiego mostu protetycznego jest bardzo długa, dzięki wykorzystaniu stopów stali o specjalnym składzie, bezpiecznym dla organizmu, charakteryzującym się dużą wytrzymałością. W przypadku uczulenia na metale nieszlachetne, wykorzystuje się stopy złota.

Mosty pełnoceramiczne cechuje najwyższa estetyka. Przy ich tworzeniu nie wykorzystuje się metali, dzięki czemu nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Oprócz tego zachowują przezierność niemalże identyczną do naturalnego zęba.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj mostów, stosowany w rzadkich przypadkach klinicznych, osadzony na jednym filarze. Most protetyczny osadzony na jednym filarze, to tzw. most jednobrzeżny. Wykonuje je się z reguły w przednim odcinku.

Trwałość mostu protetycznego

Mosty protetyczne wykonywane są z niezwykle trwałych i odpornych na działanie mechaniczne i chemiczne materiałów, które pozwalają im funkcjonować w niezmienionym stanie, kształcie i kolorze przez wiele lat. Doskonale wytrzymują warunki zgryzowe i zwarciowe.

Ile kosztuje most protetyczny?

To, ile kosztuje most protetyczny, uzależnione jest od kosztów leczenia wstępnego i rodzaju zaproponowanego rozwiązania. Jeżeli pacjent zdecyduje się na osadzenie mostu na implantach, musi wziąć również pod uwagę koszt ich wszczepienia.

Dla kogo most protetyczny?

Most protetyczny proponujemy pacjentom, u których doszło do utraty jednego lub kilku zębów. Zapobiega on przemieszczaniu się zębów w kierunku powstałej luki. Stanowi naturalną metodę zamknięcia wolnego miejsca po brakującym zębie, dzięki czemu zapobiega procesowi zaniku kości. Ponadto most protetyczny pozwala odzyskać prawidłowy zgryz z odpowiednim rozkładem sił podczas żucia. Zapobiega również rozwojowi próchnicy, spowodowanej gromadzeniem się resztek jedzenia, osadów i kamienia w miejscach brakujących zębów.

Opinie o Remedium