Licówki

Licówki na zęby pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i szybko zyskały ogromną popularność. Za ich pomocą można zamaskować niedoskonałości szkliwa, zmienić kształt i kolor zębów, a także zlikwidować diastemę. Istotne jest, aby przed założeniem licówek wyleczyć wszystkie zęby i oczyścić je z kamienia nazębnego. Licówki zakłada się na zęby po odpowiednim ich przygotowaniu. Powierzchnia zębów jest szlifowana, w sposób oszczędzający w maksymalnym stopniu tkankę zęba. Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się bardzo cienkie licówki niewymagające opracowywania szkliwa. Są bardziej wytrzymałe i powodują mniejszy dyskomfort.

Rodzaje licówek

Istnieje kilka rodzajów licówek. W naszym gabinecie oferujemy pacjentom:

  • licówki porcelanowe, które swoim wyglądem najlepiej odzwierciedlają naturalny wygląd zęba. Przyklejane są na przednią powierzchnię zęba za pomocą specjalnego kleju. Wymagają minimum dwóch wizyt w gabinecie, ale zapewniamy, że warto poświęcić ten czas, bo piękny efekt utrzymuje się nawet kilkanaście lat.
  • licówki kompozytowe to ekonomiczna alternatywa licówek porcelanowych. Rozwiązanie w postaci licówek kompozytowych jest doskonałe dla osób, które oczekują szybkiego efektu. Pozwalają bowiem uzyskać odświeżony i piękny uśmiech nawet w ciągu jednego dnia. Nie są jednak tak trwałe i tak estetyczne, jak licówki porcelanowe.

Licówki na zęby – przebieg leczenia

Przebieg leczenia zaczyna się od konsultacji, podczas której poznajemy oczekiwania pacjenta dotyczące wyglądu jego przyszłego uśmiechu. Następnie przechodzimy do przeprowadzenia diagnostyki, która pozwoli nam ocenić warunki panujące w jamie ustnej pacjenta i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zębów do zamocowania licówek, wykonanie zabiegów higienizacyjnych oraz pobranie wycisku, który posłuży do ich przygotowania. Na czas wykonania pracy protetycznej (trwa to około 2 tygodni), na zęby pacjenta mocowane są licówki tymczasowe. Na ostatniej wizycie zdejmujemy licówki tymczasowe i zakładamy gotowe licówki.

Jak wyglądają licówki na zęby?

Licówki przypominają cieniutkie płatki, które nakładane są na powierzchnię zęba i mocowane za pomocą specjalnego kleju. Każda licówka wykonywana jest w laboratorium protetycznym indywidualnie na potrzeby konkretnego pacjenta.

Czy można założyć licówki na krzywe zęby?

To pytanie wielokrotnie pojawia się podczas różnych dyskusji w przestrzeni internetowej, jak również w naszym gabinecie. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, a wszystko zależy od stopnia wady. Teoretycznie można zakładać licówki na krzywe zęby, jednak należy przeanalizować wszystkie korzyści i ewentualne wady takiego rozwiązania. Założenie licówek nie zlikwiduje, a jedynie zakamufluje istniejącą wadę, która może niestety negatywnie wpływać na cały zgryz.
Licówki mają jednak wszechstronne zastosowanie. Do pozostałych wskazań należą:

  • Zmiana koloru zębów i ukrycie przebarwień
  • Fluoroza
  • Przebarwienia martwych zębów
  • Wady szkliwa
  • Niewłaściwa budowa szkliwa
  • Defekty kształtu (karłowatość)
  • Szczeliny międzyzębowe
  • Nieznaczne wady zgryzu, przemieszczenia przednich zębów
  • Zęby niewłaściwie wysklepione – płaskie

Opinie o Remedium