Ząb zbudowany jest z korzenia oraz korony. Korona to widoczna nad dziąsłem część zęba. To od wyglądu koron zależy estetyka naszego uśmiechu. Do uszkodzenia korony zęba może dojść na skutek próchnicy lub urazu mechanicznego. Rozwiązaniem jest wówczas wykonanie korony protetycznej.
Spis treści
Co to jest korona protetyczna?
Korony protetyczne to uzupełnienia, które pozwalają na odbudowę bardzo zniszczonych zębów lub zastąpienie naturalnej korony zęba. Swoim wyglądem przypominają czapkę, którą nakłada się na resztki uszkodzonego, złamanego lub martwego zęba, który zawsze musi być wyleczony. Korony protetyczne uzupełniają braki pojedynczych zębów. Są również elementami mostów, za pomocą których można uzupełnić braki kilku zębów. Korony należą do stałych uzupełnień protetycznych, co oznacza, że nie można ich samodzielnie wyjąć z ust.
Rodzaje koron protetycznych
Korony protetyczne ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane możemy podzielić na:
- Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub ze złota)
- Korony pełnoceramiczne
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej są bardzo często stosowanym rozwiązaniem z uwagi na ich trwałość i korzystną cenę. Zdarzają się sytuacje uczulenia na metal nieszlachetny, będący elementem korony, wówczas proponujemy naszym pacjentom alternatywę w postaci stopu złota.
Najwyższą estetyką i najbardziej naturalnym wyglądem charakteryzują się korony pełnoceramiczne. Dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu są bardzo wytrzymałe i trwałe.
Korona protetyczna po leczeniu kanałowym
Celem leczenia kanałowego jest uniknięcie ekstrakcji i odbudowa zęba własnego. Podstawowym rodzajem odbudowania zęba jest standardowe wypełnienie kompozytowe. Stosuje się je w sytuacji, kiedy ubytek w tkance zęba jest niewielki. Jeśli korona zęba jest mocno zniszczona, wówczas stosujemy odbudowę protetyczną w postaci korony protetycznej, czyli protezy odtwarzającej pod względem wyglądu oraz funkcji pojedynczą koronę naturalnego zęba. Jeżeli ząb uległ złamaniu lub próchnica uszkodziła całą koronę, możliwe jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, a na nim zamocować koronę protetyczną.
Jak wygląda korona protetyczna – efekty leczenia
Dzięki koronie protetycznej można poprawić wygląd uszkodzonego zęba, jego kształt, wielkość i kolor. Korony są również zwieńczeniem leczenia implantoprotetycznego. Zadaniem implantu jest odtworzenie korzenia zęba, a za odtworzenie funkcji żucia i efektu estetycznego odpowiada właśnie korona.
Ile kosztuje korona protetyczna?
To, ile kosztuje proteza zębowa, zależy od jej rodzaju i rozległości braków w uzębieniu, które będą rekonstruować.
Kiedy korona protetyczna będzie dobrym rozwiązaniem?
Korona protetyczna będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku:
- dużych zniszczeń naturalnej korony zęba, spowodowanych próchnicą lub urazem mechanicznym,
- patologicznego starcia naturalnej korony zęba, np. U pacjentów cierpiących na bruksizm
- estetycznego uzupełnienia po zabiegu implantologicznym
- uzupełnienia po leczeniu kanałowym, którego zadaniem jest wzmocnienie zęba
- pozbycia się bardzo silnych przebarwień zębów, spowodowanych przyjmowaniem leków,
- leczeniem kanałowym.