Skuteczność leczenia stomatologicznego zależy od postawienia właściwej diagnozy. Postawienie właściwej diagnozy nie jest w większości skomplikowanych przypadków możliwe bez wykonania badań obrazowych. W gabinetach Remedium Stomatologia możliwe jest wykonanie wszystkich potrzebnych badań w jednym miejscu, ponieważ cenimy sobie Państwa czas i dzięki temu możemy szybko i precyzyjnie zaplanować leczenie.
Wykonujemy:
- RTG punktowe
- RTG panoramiczne
- RTG cefalometryczne
Spis treści
RTG zęba – jak wygląda?
Prześwietlenie zębów – tak w języku potocznym nazywa się stomatologiczne badanie rentgenowskie. W zależności od planowanego leczenia i tego, co ma być uwidocznione na zdjęciu, decydujemy się na jedno z poniższych badań:
- Zdjęcie punktowe RTG zęba ma zastosowanie podczas leczenia kanałowego, ekstrakcji i leczenia próchnicy zębów. Ten rodzaj prześwietlenia pozwala na uwidocznienie przebiegu, wyglądu, ilości czy zakrzywienia korzeni zębowych oraz pomaga wykrywać próchnicę. Niektóre zmiany nie są widoczne gołym okiem i dopiero wykonanie zdjęcia pozwala je wykryć.
- Zdjęcie panoramiczne RTG wykorzystywane jest do oceny stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jest podstawą przy planowaniu kompleksowego leczenia Pacjenta. Dzięki niemu możemy wykryć zmiany okołowierzchołkowe, zapalenia miazgi, choroby przyzębia, kieszonki oraz próchnicę we wczesnym stadium. Dzięki niemu możemy również zaobserwować zęby nadliczbowe, o których istnieniu z reguły Pacjent nie wiedział. Stanowi też nieocenioną pomoc w przypadku diagnostyki onkologicznej.
- Zdjęcie cefalometryczne poprzedza leczenie ortodontyczne i pozwala na zweryfikowanie nieprawidłowości zębowych, kształtu kości i ocenę profilu pacjenta. Dzięki niej możemy zaproponować skuteczne leczenie w przypadku wad zgryzu i choroby okluzyjnej.
- Tomografia komputerowa to najbardziej precyzyjne badanie radiologiczne, pozwalające na otrzymanie dokładnych, trójwymiarowych obrazów wszystkich struktur twarzoczaszki – szczęki, żuchwy i zatok. Badanie stosowane jest najczęściej w planowaniu leczenia implantologicznego, endodontycznego lub zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Uzyskane wyniki rejestrowane są na komputerze, a następnie przekazywane pacjentom w postaci cyfrowej na płycie CD/DVD.
Diagnostyka RTG – kiedy wykonać zdjęcie zęba?
Badania RTG należy wykonywać tak często, jak wymaga tego stan uzębienia pacjenta oraz prowadzone działania. O konieczności wykonania którejkolwiek z wyżej wymienionych projekcji decyduje lekarz prowadzący, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta.
RTG zęba po leczeniu kanałowym
RTG zęba jest ważnym elementem leczenia endodontycznego (kanałowego). Wykonuje się je przed i po zakończonym leczeniu. Jego zadaniem jest ocena wielkości stanu zapalnego miazgi, a po leczeniu kanałowym ocena jego skuteczności.
Wskazania do diagnostyki RTG zęba
- Zdjęcie RTG zębów zalecane jest:
- Przed rozpoczęciem kompleksowego leczenia stomatologicznego,
- Przy zaawansowanej próchnicy
- W przypadku braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych
- Przy podejrzeniu zmian chorobowych i stanów zapalnych okołowierzchołkowych
- W celu monitorowania pozostawionych korzeni
- Przy podejrzeniu torbieli
- Przy podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowym
- Przed planowaną ekstrakcją
- Przed i po leczeniu kanałowym oraz protetycznym
- Przed i po zabiegu implantacji
- W wyniku doznania urazu twarzoczaszki
- Przy podejrzeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.