Sedacja wziewna
Sedacja wziewna
dear_parent

JA Slideshow Module

Jesteś tutaj: Home O nas Usługi
dear_parent

dla dzieci

Dziecko u stomatologa. To musi wiedzieć każdy rodzic.

Mało jest równie nieprzyjemnych widoków w pracy stomatologa jak przerażenie w oczach dziecka, które „prowadzone” przez swojego rodzica, wyrywa się i zanosi spazmatycznym płaczem, błagając że „nie chce do dentysty”. Jest to bardzo poruszający widok dla mnie jako matki, ale niestety dość częsty – mówi dr Anna Świercz-Stępień z Remedium Stomatologia w Sochaczewie.

Utrata zaufania i trauma

Nie pierwszy raz przychodzi do nas mama z dzieckiem, które swoją pierwszą wizytę adaptacyjną niestety ma już za sobą. Wizytę, jak się potem okazuje, przeprowadzoną bez żadnego przygotowania, która finalnie przyniosła więcej szkód niż pożytku. Bo przecież „nasz stomatolog” – leczący tych rodziców – miał być taki delikatny i jest rodzicem, więc wie jak do dziecka podejść.

Niestety, coraz częściej trafiają do nasz maluchy, których pierwsza wizyta zakończyła się – mówiąc delikatnie – utratą zaufania i traumą. Bardzo często zdarza się, że dziecko z „rozborowanym” zębem trafia do nas, a towarzyszący mu rodzic wymaga cudów i tego, że maluch potulnie usiądzie na fotelu i da się przekonać do ponownego otworzenia ust.

Niestety, Drodzy Rodzice, to tak nie działa.

"Nie będzie bolało" - mówiła mama

Dziecko, które raz zaufało i uwierzyło rodzicom i stomatologowi, którzy zapewniali, że nie będzie bolało, a w rzeczywistości bolało, już drugi raz mu nie zaufa w tej kwestii. Multidyscyplinarnie podchodząc do tematu pod kątem psychologicznym, należy również wskazać, że mówienie dziecku: "Nie będzie bolało, pani dentystka nic ci nie będzie robiła", a dodatkowe słowa stomatologa chociażby: „Nie uciekaj, to na pewno nie będzie bolało” sprawia, że myśli ono, że może boleć i boi się tego. To dokładnie tak samo jak powiedzieć dorosłej osobie: „Nie myśl o różowym słoniu”. Tylko pojawia się pytanie, co właśnie mieliśmy przed oczyma? Oczywiście, że różowego słonia.

 Lęk antycypacyjny u dorosłych

Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest nie tylko problemem wieku dziecięcego, a rzutuje na zdrowie jamy ustnej w dorosłym życiu.
Według badań 50% populacji przyznaje, że nie lubi wizyty u dentysty, a 36% odkłada wizytę na inny termin, natomiast 26% w ogóle nie przychodzi na umówioną wizytę – ze strachu. Kolejne badania wskazują na to, iż 43% społeczeństwa przychodzi do stomatologa maksymalnie raz w roku, a ponad połowa dopiero wtedy, gdy sytuacja jest na tyle poważna, że najczęściej wiąże się już z bólem.
Mówimy tutaj o pojęciu tzw. lęku antycypacyjnego. Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest na 5 miejscu wśród najbardziej powszechnych lęków, zaraz po wężach, wysokości, burzy i lataniu, a na 4 miejscu wśród najcięższych lęków. Nie możecie więc Drodzy Rodzice tego bagatelizować.
Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest jednym z głównym – być może i głównym – problemem zdrowia jamy ustnej u dzieci, a potem w ich dorosłym życiu. Wielokrotnie udowodniono badaniami, iż zdrowie całego organizmu ludzkiego jest mocno uzależnione od zdrowia jamy ustnej, a zaniedbania w tym zakresie mogą wpływać na powstawanie choroby miażdżycowej, udaru mózgu, chorób sercowo-naczyniowych, czy też cukrzycy.

 W USA, gdzie przeprowadzono badania w zakresie leczenia stomatologicznego, potwierdzono, że 15-20% populacji nie podejmuje leczenia stomatologicznego z powodu lęku, a 30% pacjentów ma paniczny strach przed zabiegami dentystycznymi, który to strach nieleczony może przerodzić się w fobię u 10%, tym samym powodując u nich poważne problemy zdrowotne będące konsekwencją chorób jamy ustnej jak również natury psychicznej. Naukowcy podają, iż w Europie grupa ta wynosi 9-20% populacji. W Polsce badania na szeroką skalę w tej dziedzinie nie były i nie są prowadzone, jednakże odnotowano doniesienia o poziomie ok. 25% populacji z wysokim poziomem lęku przed leczeniem stomatologicznym.

Odpowiednie przygotowanie dziecka 

Apeluję więc do Was, Drodzy Rodzice, byście zadbali o odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty stomatologicznej, bo to ona zostanie przez Wasze dziecko zapamiętana i to do niej będzie ono robiło odniesienia myślowe. To ona zostanie w głowie 3-4 latka, a potem już dorosłego człowieka i stanie się elementem życiowego sukcesu (piękny uśmiech to pewność siebie w każdej sytuacji) lub traumy i problemów zdrowotnych. Wybierzcie sami.
Jeśli pierwsza (adaptacyjna) i kolejna wizyta dziecka zostanie poprowadzona przez stomatologa, który ma duże doświadczenie w kontakcie z dziećmi i dysponuje odpowiednim zapleczem sprzętowym, możecie mieć pewność, że to będzie przyjemność dla dziecka.
Do pierwszej wizyty należy przygotowywać maluszka już w domu. Nie straszmy dziecka dentystą, jeśli nie chce umyć zębów lub prosi o kolejny kawałek czekolady. W takich przypadkach sami je nakręcamy i wzbudzamy w nim przekonanie, że dentysta to kara za nieumyte ząbki czy podjadanie słodyczy. Nie wspominajmy też o naszych nieprzyjemnych doświadczeniach u konkretnego stomatologa. A już na pewno nie zabierajmy do niego naszej pociechy. Dziecko jest świetnym obserwatorem i chłonie „jak gąbka” wszystko, co mówi się w domu.

 Jaki wybrać gabinet

Wybierzmy gabinet, który jest specjalnie przygotowany do przyjmowania najmłodszych, nie tylko na billboardzie, ale i w rzeczywistości. Popytajmy wielu znajomych, zasięgnijmy opinii wielu gabinetów jakie mają doświadczenie w leczeniu najmłodszych i jakim sprzętem dysponują zanim podejmiemy decyzję. Eksperymenty zwykle kończą się źle.

Nie jest zrozumiałe, dlaczego rodzice najpierw zrażają swoje dziecko do leczenia, a potem dziwią się, że młoda panna/młodzieniec ma zepsute brzydkie zęby, że trzeba będzie założyć drogi aparat ortodontyczny lub robić rekonstrukcję zęba, z którego po usunięciu ubytku, nie zostaje już prawie nic.

U nas dziecko jest wyjątkowym pacjentem. Już od progu staramy się je zainteresować bajkowym wystrojem gabinetu oraz stworzyć ciepłą i przyjazną atmosferę. Jeśli wykryjemy jakiś ubytek przygotowujemy je do podania znieczulenia, które również powinno jest bezbolesne. W pierwszej kolejności smarujemy wszystkie możliwe miejsca, gdzie może poczuć ukłucie, znieczulającym żelem smakowym. Znieczulenie podawane jest śródwięzadłowo (bardzo trudne technicznie), przy użyciu urządzenia do kontrolowanego elektronicznie podawania substancji znieczulającej (sleeper). Przez maseczkę podawana jest mieszanka sedacyjna.

Dodatkowo, podczas leczenie dziecko ma możliwość oglądania bajki dzięki telewizji 3D, która skutecznie odwraca uwagę od czynności które wykonuje stomatolog. Pracujemy z największą dbałością o szczegóły więc w trosce o wzrok maluchów, telewizor jest umieszczony w odpowiedniej odległości wyliczonej przez okulistów, z zachowaniem odpowiedniego współczynnika odległości od przekątnej obrazu.

Współpraca z tak przyjętym dzieckiem podczas kolejnej wizyty (po wizycie adaptacyjnej również u nas) jest wręcz idealna, a dzieci opowiadają po zabiegu np. o locie rakietą i swoich przygodach w kosmosie, które „działy się” podczas zabiegu stomatologicznego. Na koniec każdy maluch dostaje prezent niespodziankę, który wybiera z szuflady bohaterów.

Warte uśmiechu
Pamiętajcie Drodzy Rodzice, ten pierwszy raz jest tylko jeden. Mówi się, że tylko raz można się prawdziwie zakochać, tylko raz wystarczy by zrobić na kimś tzw. „pierwsze wrażenie” i na jego podstawie zbudować sobie przekonanie co do spotkanej osoby, i tak samo tylko jeden raz wystarczy by uchować dziecko przed traumą i zapewnić mu zdrowy uśmiech na długie lata. Przecież to nasze dziecko, zawsze chcemy dla niego najlepiej.
Tak, owszem robimy cuda – bo takie krążą o nas opinie – i najmłodsi pacjenci wychodzą od nas z uśmiechem, to fakt.

Jest tylko jeden warunek Drodzy Rodzice - te dzieci u nas rozpoczynały swoją przygodę ze stomatologiem, i to kolejny fakt.

SleeperOne - znieczulenie mikroprocesorowe

sleeperJedną z metod bezbolesnego znieczulenia jest tzw. znieczulenie mikroprocesorowe, które pozwoli uniknąć widoku igły i uczucia, jakie towarzyszy wbiciu ją w dziąsło. Znieczulenie podawane jest za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie SleeperOne, które polega na wprowadzaniu znieczulenia w czasie monitorowania tego zabiegu przez komputer. To właśnie ten komputer steruje ilością środka oraz siłą nacisku tak, by zaaplikować znieczulenie nie przekraczając progu odczuwania bólu i jednocześnie dopasowuje się do oporu, jaki stawiają dziąsła i w zależności od niego dopasowuje tempo i ciśnienie podawania środka.

Ten sposób znieczulenia eliminuje ból i nie niszczy tkanek miękkich, a dziecko może swobodnie komunikować się z lekarzem, gdyż znieczulenie nie powoduje odrętwienia języka, warg czy policzków. Przed wprowadzeniem go po raz pierwszy do dziąsła smarujemy je specjalnym, smakowym żelem znieczulającym.

Dzięki sterowaniu przez mikroprocesor metoda Sleeper umożliwia znieczulenie do 6 zębów za jedną aplikacjąDodatkowym plusem stosowania znieczulenia mikroprocesorowego jest fakt, że dziecko nie odczuwa stresu z powodu widoku strzykawki.

Znieczulenie mikroprocesorowe posiadamy w standardzie i nie pobieramy za nie dodatkowych opłat. Jego ogromną zaletą jest fakt, że mogą korzystać z niego zarówno dorośli jak i dzieci, których bezpieczeństwo i bezbolesne leczenie jest dla nas priorytetem.

Jesteśmy jedynym w Sochaczewie gabinetem zatwierdzonym i certyfikowanym przez dystrybutora urządzeń SleeperOne.  Sprawdź >>

Leczenie dorosłych

leczenie doroslych1Każdy z nas pragnie swoje zęby mieć jak najdłużej i w jak najlepszym stanie. Styl życia, przebyte choroby, używki i sposób higieny jamy ustnej wpływają na to, jak długo będą one zdrowe i piękne. W gabinetach Remedium lekarze dokładają największych starań, by uśmiech Pacjenta był zdrowy i promienny niezależnie od wieku.

Dowodem potwierdzającym powyższe słowa jest ilość i rodzaje zabiegów, jakie wykonujemy. Mamy do dyspozycji najnowocześniejsze zdobycze techniki i wiedzę, które w połączeniu pozwalają nam zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających Pacjentów w zakresie profilaktyki, leczenia i kosmetyki jamy ustnej.

Sedacja wziewna - bezpieczne znieczulenie dla dzieci

My również jesteśmy rodzicami, dlatego też dbamy o to by wyjątkową troską otaczać naszych najmłodszych Pacjentów. Pomagają nam w tym nowoczesne technologie i rozwiązania uznane i stosowane na całym świecie, w tym również sedacja wziewna, którą polecamy jako bezpieczną formę likwidacji bólu i strachu podczas wizyty dentystycznej.

adaptacjaSedacja wziewna (znana również jako tzw. „gaz rozweselający”) to innowacyjna, skuteczna i bezpieczna, a jednocześnie najbardziej przyjazna metoda znieczulenia stosowanego na całym świecie dostępna również w Gabinecie Stomatologicznym Remedium, stworzona przez światowej klasy specjalistów głównie z myślą o najmłodszych Pacjentach. Dzięki niej dziecko unika przykrych doświadczeń i tym samym buduje sobie pozytywne nastawienie do wizyty stomatologicznej. Sedacja jest również skuteczna podczas leczenia dzieci, które już zdążyły nabrać przykrych doświadczeń, a proces leczenia zębów jest dla nich traumatyczny.

Na czym polega znieczulenie?
Pacjent otrzymuje bezpieczną dla zdrowia dawkę połączenia tlenu z podtlenkiem azotu podaną za pomocą maseczki, co doprowadza do stanu odprężenia i relaksacji, a przede wszystkim likwiduje lęk przed zabiegiem. Dodatkowym atutem sedacji wziewnej jest to, iż Pacjent odcina się od zapachów i dźwięków przy jednoczesnym zachowaniu świadomości.

Sedacja obniża poziom stresu i pozwala na odprężenie Pacjenta, co również dla lekarza jest niezwykle cenne. To dlatego dzięki sedacji czas wizyty skraca się, co z kolei poprawia komfort i postrzeganie kolejnych wizyt stomatologicznych przez Maluszka. Dzieci są o wiele spokojniejsze, a dodatkowe atrakcje dostępne w naszym bajkowym gabinecie stworzonym z myślą o dzieciach powoduje, że całkowicie zapominają o strachu i bólu - najmłodsi w trakcie wizyty mogą obejrzeć swoją ulubioną bajkę.

U dzieci, które są naszymi stałymi Pacjentami, podczas leczenia których stosowano sedację wziewną, z czasem mija potrzeba stosowania znieczulenia lub jest ona bardzo niewielka. Można to uzyskać dzięki stopniowemu skracaniu czasu podawania środka. Jest to metoda bardzo prosta i bezpieczna.

Jesteśmy jedynym w Sochaczewie gabinetem stomatologicznym, który stosuję tę najnowszą metodę bezbolesnego znieczulenia, co można sprawdzić tutaj.

Należy pamiętać: W przypadku wizyty, podczas której stosowana jest metoda znieczulenia w postaci sedacji wziewnej należy podać dziecku ostatni posiłek co najmniej 2 godziny przed wizytą.


Sytuacje, w których zastosowanie sedacji przynosi najlepsze rezultaty:

 • silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem,
 • silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych,
 • traumatyczne przeżycia podczas leczenia w poprzedniej placówce,
 • silny odruch wymiotny,
 • nadpobudliwość ruchowa i nerwowa,
 • długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym,
 • usuwanie złogów nazębnych,
 • złożone zabiegi stomatologiczne,
 • opracowywanie próchnicy początkowej.

 

Przeciwwskazania do zastosowania takiej formy znieczulenia wiążą się jedynie z:

 • niedrożnością górnych dróg oddechowych,
 • ciążą, 
 • alkoholizmem,
 • dhorobami psychicznymi, 
 • stwardnieniem rozsianym, porfirią, rozedmą płuc.

 Więcej informacji o metodzie sedacji wziewnej znajdziecie Państwo na stronie sedacja.pl

 

Zabiegi higienizacyjne

zabiegi higienizacyjneOd zabiegów higienizacyjnych rozpoczynamy leczenie każdego pacjenta. Ich celem jest usunięcie z zębów odkładających się złogów kamienia i osadu, powstałych na skutek picia kawy, herbaty, palenia tytoniu. Powinno wykonywać się je regularnie, co kilka miesięcy.

Dodatkowo podczas wizyty w Remedium Stomatologia nasz wykwalifikowany personel podpowie jak dbać o higienę jamy ustnej - od szczotkowania, poprzez odpowiedni dobór szczoteczek, past, płynów do higieny jamy ustnej i nici dentystycznych.